A divat valódi ára: hogyan csökkentsük a keletkezett hulladékot?

Bizonyára tudod, hogy a divatipar napjaink egyik legszennyezőbb iparága. A még olcsóbb termelésre való törekvés pedig  tovább fokozza az értelmetlen pazarlást. A " fast fashion"  tömeges gyártású, olcsó ruhái gyakran hamar elhasználódnak, így rengeteg textilhulladék keletkezik. Ez nem csak a környezetünket terheli, hanem a fejlődő országokban dolgozókat is elgondolkoztatja: sokan közülök azt hiszik, azért dobjuk el a ruháinkat, mert  nincs mosógépünk - annyira szokatlan számukra ez a szintű pazarlás. Az idősebb generációk számára is elég nehéz megérteni, hogyan jutottunk el odáig, hogy a ruha, amely egykoron érték és tartós darab vol, mára szinte már  csak egyszer használatos cikké degradálódott...

 

Ebben a  blogposztban arról szeretnék beszélni, hogyan tudunk együtt lépéseket megtenni a fenntarthatóbb jövőért, miközben bemutatom, miért inspirált még jobban ez a probléma arra, hogy patchwork  és upcycling megoldásokat is alkalmazzak a saját kollekcióimban.

Minden egyes kukában dobott ruha mögött hosszú és gyakran káros folyamatok sora áll: a gyártás, a kontinensek közötti szállítás, és végül a felesleges darabok elégetése vagy megsemmisítése. Évente 92 millió tonna  textilhulladékot termel a divatipar, illetve rengeteg ruha kerül úgy a szemétégetőkbe anélkül, hogy akár csak egyszer használták volna. Ezek a gyakran pazarló eljárások nemcsak hatalmas mennyiségű szén-dioxid kibocsátást okoznak, hanem veszélyes vegyi anyagokkal is szennyezhetik a talajt és a vizeket.

 

 

Néhány praktikus tipp ahhoz, hogyan csökkentsük a keletkező hulladékot:

 

1. Vásárolj tudatosan

A hulladék csökkentésének leghatásosabb módja az, ha előre eldöntöd mire is van szükséged az adott szezonban. Ennek köszönhetően biztos kevesebb és nagyobb eséllyel jobb minőségű ruhadarabokat választasz, amelyek időtállóak és jól kombinálhatóak.

2. Adományozás, elajándékozás

Manapság már óvatos becslések szerint is annyi ruhát halmoztunk fel, hogy gyakran már az eladományozott ruhák nagyrésze is a szeméttelepen végzi. Ebből kiindulva mindig érdemes először a közvetlen környezetben megkérdezni, hogy  van-e bárkinek szüksége a feleslegessé vált darabjainkra.  Velem egyébként már többször előfordult, hogy a barátnőim előre jelezték, hogy szívesen elfogadnák  azt a ruhát, amit viseltem.  Ebből az aprópóból gyakran szerveztünk  ruhacsere esteket. Egyébként ezek az estek nemcsak a ruhák cseréi miatt lettek emlékezetesek, hanem a közösen eltöltött idő miatt is. Az adományozás azon túl, hogy másoknak segít még hozzájárul a környezet védelméhez is.

3. Alakítsd át!

A ruhák újraértelmezése remek lehetőség arra, hogy a megunt vagy sérült ruhákat új életre keltsd.  Ennek köszömnhetően akár egyedi, különleges darabokat is létrehozhatsz. Ezt az elvet egyre bátran és merészebb módszerekkel alkalmazom én is,  így régi anyagdarabokból, ruhákból készítek ruhákat.

4. Támogatsd a közeledben élő alkotókat!

Hiszen ebben az esetben a helyi kézművesek és tervezők munkái nemcsak egyediek, de a közösséged értékeit is tükrözik. Azáltal, hogy egy helyi alkotótól vásárolsz, nemcsak a raktárból történő szállítási költséget spórolod meg, hanem egy közvetlenebb kapcsolatot is kialakíthhatsz vele.  Hidd el, egy melós nap végén nagyon nagy örömet tud okozni, ha valaki emlékszik arra, mi a kedvenc színed :) Tapasztalatból mondom, hogy a személyes interakcióknak köszönhetően  jobban fogsz kötődni a neked varrt ruhákhoz.

A hulladékprobléma nemcsak a bolygót terheli, hanem hosszú távon hatással van az életminőségünkre is.  A szeméthegyek által kibocsátott üvegházhatású gázok felmelegítik a Földet, a talaj és vízszennyezés pedig károsítja az ökoszisztémánkat.

A fenntartható divat inkább egy olyan irány, amely felé mindannyiunknak jobban kéne törekednie, ha csökkenteni szeretnénk a környezeti terheket. Vásárolj tudatosan, támogasd a helyi alkotókat és termelőket, vagy gondolkodj el kreatívan meglévő ruháid újrahasznosításán.

Induljunk el együtt ezen az úton!

 

 

Photo: Sylwia Bartyzel (UNSPLASH)