Tudd meg miért érdemes inkább kerülni a műszálas ruhákat
Hiszed vagy sem, napjaink tömeggyártásában a ruhák több mint fele poliészterből készül, és évente körülbelül 70 millió hordónyi kőolajat használnak fel csak műanyag textil előállítására. A legolcsóbb - az ember által mesterségesen megalkotott - így nagy tömegekhez is könnyen eljutó, könnyen kezelhető és rettentően olcsó tulajdonságai révén a műszálas ruhák abszolút közrejátszanak a fast fashion ruhák ilyen szintű térhódításához is.
Előnyeinek tekinthető, hogy az egyik legolcsóbb alapanyag köszönhetően a formaldehiddel történő felületkezelés során nem gyűrődik és alapjáraton is vízlepergető hatással bírhat illetve sokkal szebb és tartósabb mintanyomásokat lehet a felületére készíteni. Ellenállóak a kopással és szakadással szemben, gyorsan és könnyen száradnak.
Mégis miért nem éri meg műszálas ruhát hordani?
Bár a műszálas ruhák számos előnnyel rendelkeznek, a viselésének és előállításának jelentős negatív hatásai vannak mind a környezetre, mind az egészségedre:
• Előállításához rengeteg fosszilis energiahordozóra és vízre van szülkség, ami jelentős terhet ró a környezetre.
• A szintetikus anyagok színezése és mintázása során rengeteg káros vegyi anyagot használnak fel az iparban, ami folyamatosan érintkezhet a bőröddel. Ezáltal hajlamosíthat különböző hormonális problémákra és allergiákra is.
• A poliészter és más műszálas ruhák nem szellőznek, így a bőröd nem tud megfelelően lélegezni. Ez nemcsak kényelmetlen, de irritációt is okozhat. Kevésbé légáteresztőek, ami fokozott izzadáshoz és kellemetlen szagok kialakulásához vezethet különösen meleg időben. Emellett statikus elektromosságot termel, ami kellemetlen tapadást okoz a bőrön illetve vonzza a szőrt és a szöszöket.
• A műanyag textíliák lebomlása akár 200 évig is eltarthat, és közben rengeteg mikroműanyag jut vissza a környezetbe, szennyezve az óceánokat és a talajvizeket. Egyetlen mosás alkalmával akár 700 000 mikroműanyag-részecske is felszabadulhat.
• A műszálas ruhák sokszor kevésbé tartósak, könnyen elszakadnak, így gyakrabban kell őket cserélni, ami tovább növeli a hulladék mennyiségét. Mivel műszálas anyagokat gyakran használnak olcsóbb ruhák készítéshez így előfordulhat, hogy ezek az anyagok kevésbé tartják a formájukat a mosás során, kinyúlnak.
Habár a műszálas ruhák viszonylag praktikus és olcsó megoldásnak tűnnek. hosszú távon az ilyen anyagok viselése és gyártása egészségügyi és fenntarthatósági aggályokat vet fel. Bár kényelmes tulajdonságaik, mint a vízlepergetés és a gyűrődés mentesség vonzóak, érdemes mérlegelni azok negatív hatásait is.
Ha Polyester Nylon, vagy Acryl, Spandex, Lycra, Elastane szerepel az általad kiszemelt ruha címkéjén, akkor legközelebb jussanak eszedbe a fentebb leírtak is...